Kişisel Blogtan Para Kazanılır mı?

Biraz önce linkedin’de birisi sormuş bu soruyu “Kişisel blog bir gelir kaynağı olabilir mi?” cevap veriyorum evet olabilir ama aslında düşündüğünüz şekilde değil.

Öncelikle genel olarak ne düşünüldüğünden bahsedelim. Blog sitenize Reklam almanız gerekli Google Adsense, sabit reklam, tanıtım yazısı, link reklam işte bir bloğun gelir kaynağı bunlar olursa bence yeterli olmaz. Kişisel blog için yeterli olmaz daha doğrusu.

Ancak bu şekilde gelir elde ettiğiniz siteleri duyurmanız için araç olabilir kişisel blog siteniz.

Kişisel blog siteniz de yaptığınız işler hakkında yazılar yazarsınız. Karşılaştığınız sorunların çözümlerini paylaşırsınız. Bazen çalıştığınız firmalar hakkında bilgiler verirsiniz.

Mutlaka internette sizinle aynı sorunları yaşayan ve çözüm aramakta olan insanlar olacaktır. Onlar yazılarınızı okuduğu zaman size ulaşıp bunun için sizden danışmanlık isteyeceklerdir.

Örnek olarak kendi bloğumu baz alırsak. Neredeyse bütün işlerim bu blog adresim sayesinde geldi. İnsanlar benim hakkımda fikir edinmek için blog adresimi incelediler. Birileri bana bir konu hakkında sorduğunda o konuda bloğumda yazı varsa direk linkini paylaştım döküman olarak eğer yazmadıysam da onlar için yazdım. Bunların hepsi de benim bir nevi cv’mi oluşturmuş oldu.

Kısacası blog sizin kendinizi, yaptıklarınızı anlatın uzun vadede kaybetme ihtimaliniz yok.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *