Yemek Sepetine Neden Rakip Çıkmıyor?

Geçenlerde linkedinde birisi yazmış. Bir sürü pazaryeri sitesi var. sahibinden, gittigiyor, sanalpazar hatta bunlar bu kadar pazarı ellerinde tutarken n11 geliyor ve bu pastadan büyük bir pay alıyor.
Bu arkadaş sonra devam ediyor param imkanım olsa yemek sepetine rakip olurum kesin kazanırdım rakibi yok tutunmak kolay diye.
Sonra yorumlara bakıyorum yemek sepetiyle ilgili bir dava vardı onun linkini paylaşmışlar. Rakip olmaya çalışan bi firmayı ezme çalışmaları şeklinde bundan rakip çıkmıyor diye.

Buraya kadar gördüklerimi okuduklarımı paylaştım. Şimdi gelelim asıl mevzuya. Pazar yerleri ile yemek sepetini bir tutmak biraz cahilliktir. Pazar yeri sitelerinin hepsi ürünleri pazarlıyorlar. Yani seo ve adwords ile bu işi götürebiliyorlar rahat bir şekilde tabi sosyal medya reklamlarıda var. Yani markalarına büyük yatırımlar yapmak zorunda değiller. Sadece arama reklamlarıyla çok iyi dönüşümler yakalayabiliyorlar. Ancak yemeksepeti söz konusu olunca kontrol dahi etmedim ama trafiğinin %90’dan fazlasını direk marka aramasından alan bir firma yani siz hamburger diye aratıp yemek sepeti sitesine girmiyorsunuz. O yüzden pazardaki payını elinden alabilmek çok çok zor.

Birde eticaret gibi değil yemek siparişi olayı. Senin köşedeki pideci birden fazla yerle çalışmayı yönetebilecek kapasitede olamayacak hiçbir zaman. Zaten gerçektende zor bir iş olur bu.

Buraya kadar neden yapılamayacağını sanırım anlamışsınızdır. Şimdi de biraz çözüm odaklı olalım ve gerçekten bu işi yapmak isteyenler varsa nasıl yapılır ondan bahsedelim.

Şimdi amaç sektördeki pastayı paylaşmak ise biraz paylaşımcı olmalıyız. 2-3 rakip olmayı deneyen firma var şuanda. Bunlara ortak bir alt yapı sağlanabilir yani nasıl olur bu restoran tarafına bir uygulama yazılım yapılır. İkisinden gelen siparişlerde buraya düşer. Restoran sahibi hangi firmadan sipariş geldiğini ayırmak zorunda kalmaz. Bir termal yazıcı (ortak platform) 3 siteden gelen siparişte buradan çıkacak. Bu alt yapıyı da bu 3 firmada bu firmaya para ödeyecek. Yani bankaların kredi notu sistemlerinde nasıl ortak bir yapı var bu şekilde bir sistem olmalı ve lokal olarak firmaların büyümesini sağlar bu da ancak bu şekilde yemek sepetinin pazardaki payı elinden alınabilir bunun haricinde bir çözüm yolu görünmüyor.

Bunu yapabilecek kapasitede birileri çıkar mı çok zor çünkü kimse böyle bir firmaya komisyon ödemek istemeyecektir. (site sahipleri)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *