Adwords mü? Seo mu?

Yıllar önce yazdığım bir yazıydı. Benim açımdan çok önemli bir soru daha doğrusu iş yaptığım sektör açısından o yüzden önce bununla başlayayım.

Seo Nedir?

Önce bunu anlatalım. Seo türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu kısacası Google’da sitenizin üst sıralarda çıkması. Bunu 2 nedenden istersiniz. Bir prestij, iki ziyaretçi müşteri için.

Örneğin ben tek çalıştığım için fazla müşteri alamam yani yeni müşteri çoğu zaman kabul edemem ama Adwords, Seo, Dijital Pazarlama gibi kelimelerde sıralamada çıkmak bana prestij sağlar.

Ama bir eticaret sitesi olsaydı bu site ya da seo paketleri satıyor olsaydım. Seo Paketleri kelimesinde çıkmak isterdim çünkü bana müşteri gelirdi.

Başka bir örnek daha vereyim. Ayakkabı kelimesine seo için harcanan emek para zamanın karşılığını muhtemelen vermez. Ayakkabı Dünyası vb. siteler bu kelimelerde prestij için çıkmak isteyebilirler.

Adwords Nedir?

Konusuna gelirsek. Aslında seo yapmadan önce yapılması gerekendir pazar analizi için. Her ne kadar kelimelerin arama hacimlerini ahrefs gibi araçlarla görebilsekte. Gördüğümüz sadece trafiktir. Bu aramaların bize ne kadar satış getireceğini bilemeyiz. O nedenle önce bu kelimelerde reklam verip sonrasında bize kazandırdığına bakıp o kelimeler için seo çalışması yapılması mantıklı olacaktır.

Adwords’te en güzel şey neredeyse %100 ölçüm şansınız vardır. Tıklamalara para ödersiniz. Dönüşümleri ölçebilirsiniz. Hangi kelime size kaç kişi getirmiş ne kadar para kazanmışsınız hepsini görebilirsiniz. Bunu da reklamı vermeye başladığınız andan itibaren görürsünüz.

Peki bu Adwords Danışmanları ne iş yaparlar? 

Adwords hesaplarınızı optimize ederler ve sizin buradan minimum maliyetle maksimum fayda elde etmeniz için uğraşırlar. Yoksa reklam vermek zor bir şey değil next next deyip bilgisayara program kurmak gibi bir şey ama her şey bununla bitmiyor maalesef hesapların optimize edilip izlenmesi gerekiyor ve belli aksiyonların alınması gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir