İçerik Ama Kimin İçin

Blog yazmak içerik üretmek gayet güzel peki kimin için içerik yazılmalı kim okuyacak bu yazılanları. Artık bu kadar vakti olan var mı emin değilim.

Ben hala okuyorum zaman zaman takip ettiğim site neredeyse kalmadı ama yine de okuyorum denk geldiğinde yazmak için emek vermiş kişileri ve hala bazen bişeyler öğrenebiliyorum. Hele bizim bi arkadaş var. (okursan bana laf soktun diyebilirsin evet sana) Sürekli döküman makale okur. Aslında kendisi döküman yazabilecek kapasitede kendi alanında ancak hala araştırıyor okuyor ve kendi bilgisinin kapasitesinin farkında değil. Bilgisinin ne kadar değerli olduğunu bilmeyen bilim adamı gibi benim bildiklerimi herkes biliyor sanıyor. Ama aslında öyle değil.

Kendimde bazen zorlanıyorum. Önceden her öğrendiğimi yazardım ama en azında 3-4 yıldır belki de daha uzun süredir blog yazmıyorum çünkü yazıcam da bu her yerde var zaten 2 tıkla öğrenebiliyorlar diye düşünüyorum.

Ama yazıcam bunu bırakıpta. Ben reklam Adwords uzmanıyım diye geçinip Arama Ağı Gösterim Payı sütununu hiç kullanmamış kişiler için yazmalıyım. Impression Share  mi deseydim 🙂 daha havalı olurdu aslında. Hem hepiniz anlamazdınız ayrıca soramazdınızda çaktırmadan evet haklısın derdiniz.

Arama Ağı Gösterim Payı: Bir arama yapıldığında kaç kez gösterildiğinizdir. Mesela Forex kelimesinde reklam veriyorsunuz %40 arama ağı gösterim payınız var bu güzel bi rakam kötü değil %90 almaya uğraşmayın boşuna para yakmış olursunuz. Ama eski sevdiğim şirketlerden birini örnek vereyim. Ofix kelimesine reklam veriyorsunuz ve kendi markanız ofix.com için reklam veriyorsunuz. O zaman %80 üzeri bi gösterim payı yakalayabilirsiniz. Çünkü reklamın tıklama oranı zaten yüksek olacak kalite puanınızda yüksek olacak. Zarar etmeyeceksiniz rakiplerinizin reklamını engellemeye çalışacaksınız.

Neyse bu kadar iş yeter konuya dönelim Ne Yazmalı ya da Nasıl Yazmalı konusuna gelirsek. Arama sonuçları için içerik yazmayıp daha çok gündelik yazıp sonra bu şekilde arada hap bilgiler vermekte güzel olabilir. İşimiz seo, reklam ama bizim sitemizde olmasın sadece markayı bloğu bilip takip edenler okusun olmadı döner ben okurum 🙂

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir