İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) NEDİR?

İçerik yönetim sistemi hiç yazılım bilmeden dahi web siteler yapmanızı kolaylaştıran daha doğrusu bu web sitelerini herkesin yönetebileceği şekilde basit ve kullanışlı hale getiren bir yazılım alt yapısıdır diyebiliriz.

İçerik Yönetim Sistemi ile neler yapabilirsiniz?

İçerik yönetim sistemleri sayesinde bir çok şeyi yazılımcıya ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Çoğu CMS sisteminde yeni kullanıcılar ekleme, içerik ekleme, düzenleme gibi özellikler kendiliğinden mevcuttur. Bazılarının kurulumları ya da eklentirlerinin kullanımı bilgi gerektirse bile sonrasında bunları yönetmek oldukça kolaydır. Bir çok ücretsiz bu şekilde yazılım vardır. WordPress, opencart, joomla gibi yazılımlar oldukça yaygındır. En yaygın olanı ise WordPress’tir.

Wordpres ile neler yapılabilir?

WordPress ile çoğu hosting firmasından hosting aldığınızda bir kaç tıklamayla sitenizi kurabiliriz. Bir çok tema seçeneği vardır bunların büyük kısmında desteğe ihtiyaç duyarsınız kurulumlarında ama basit bir blog sitesi kullanacaksanız ya da birinden destek alıp sonra yönetmek isterseniz WordPress bu konular için oldukça ideal bir çözümdür.

WordPress sayesinde siteye birden fazla kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Yeni içerik ekleyebilir, düzenleyebilir, silebilirsiniz.

Sitedeki banner ve görsel gibi alanları basit bir şekilde düzenleyebilirsiniz. (Banner biraz uğraştırabilir eklentiye bağlı olarak)

Bir çok ücretli ya da ücretsiz eklenti ile sitenize farklı özellikler katabilirsiniz.

İçerik Yönetim Sistemleri Seo Açısından Nasıldır?

Genellikle kod yapısı daha temiz ve çok fazla kişi tarafından geliştirilen sistemlere ve belirli standartlara bağlı sistemler olduğu için özel yapılan yazılımlardan daha avantajlı olduklarını söyleyebilirim.

Sitemap, rss gibi özellikler çoğunda default gelir ya da çok basit bir şekilde entegre edilebilir durumdadır.

Title, Description gibi alanlar çok kolay yönetilebilir ve değiştirilebilir. Bu da seo açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Genel içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir